Történeteink

Tudjunk meg többet az Alzheimer-kór kialakulásáról

A béta-amiloid és a tau fehérjéket több mint 100 évvel ezelőtt fedezték fel és a tudósok azóta próbálják megérteni a szerepüket az Alzheimer-kórban, valamint keresik, hogyan lehet befolyásolni az Alzheimer-kór kialakulására hajlamosító genetikai kockázati tényezőket. - mondja Dominic Walsh, Ph.D., a Biogen Neurodegenerációs Kutatási Részleg vezetője, Alzheimer-kór kutató.

"Az Alzheimer-kór a nevét Alois Alzheimerről kapta, aki 1906-ban Tübingenben, egy pszichiátriai konferencián tartott előadást.

Összefüggést állapított meg a klinikai tünetek és a laborban látott patológiai elváltozások között. Az Alzheimer-kórral kapcsolatos alapkutatások nagy része erre a 100 évvel ezelőtti felfedezésre vezethető vissza, ami választ adott a betegség patológiai hátterére. Két fehérje, a béta-amiloid és a tau fehérje jelentős szerepét állapították meg.

A betegségnek ezek a kórjelző patológiai jelei. Kutatásaink nagy része azon alapul,  hogy megértsük ezen fehérjék szerepét fehérjék szerepét az Alzheimer-kórban. Továbbá új felfedezések is történtek az elmúlt évtizedben, amelyek az Alzheimer-kór kockázati tényezőinek genetikai azonosításával kapcsolatosak.

Mint kiderült, sok kockázati tényező a béta-amiloid és a tau fehérjékkel kapcsolatos. Munkánk nagy része arra irányul, hogy megértsük, hogyan játszanak szerepet ezek a fehérjék ebben a betegségben, és hogy a genetikai tényezők hogyan módosítják ezt a kockázatot.

Vizsgáljuk, hogy az Alzheimer-kór kockázati tényezőinek valamelyike, például a TREM 2, módosítható-e. Eltávolthatjuk-e az amiloid plakkot vagy a tau-csomókat, vagy meg tudjuk-e változtatni az amiloidra és a taura adott gyulladásos választ.

Azt hiszem, amikor egy fiatal tudós elkezd kutatni, nem egy konkrét tervet követ. A lelkes tenni akarás és az érdeklődés vonzott engem is az Alzheimer-kór területére.

Együtt dolgozhattam egy sráccal, aki az első ember volt, aki valaha is kinyert amiloidot egy Alzheimer-kórban szenvedő egyén agyából. David Allsopnak hívták. Rengeteget tanultam tőle. És olyan alapot kaptam, ami lehetővé tette számomra, hogy más kiváló vezetőkkel is együtt dolgozhassak az Alzheimer-kór kutatásában. Aztán itt ragadtam, mert ez nagyon izgalmas terület és folyamatosan töröm rajta a fejem.

Részt vettem a modern Alzheimer-kór kutatás korai szakaszában, és ez olyan élményt jelentett, ami szinte függőséggé vált számomra – végig kell csinálnom, látnom kell a végét."

Dominic Walsh, Ph.D., alelnök és a Biogen Neurodegenerációs Kutatóegységének vezetője

Ez is érdekelheti