“Az biztos, hogy nem volt könnyű az elején. Valószínűleg a körülmények hatására még drámaibban éltem meg, mert előtte volt az esküvőm, és ez így nagyon sok mindent megváltoztatott abban az időben. De viszonylag könnyen túléltem az első hónapokat. A megrázkódtatás után ki kellett alakítani egy másik életstílust, és onnantól már egy kicsit könnyebb volt.” – folytatta Anikó a történetét.
A különböző vizsgálatok szerint az SM betegek döntően közepesnek, illetve jónak ítélték meg az életminőségüket. Ez a megítélés a fizikai egészségen kívül a mentális egészség, a társas kapcsolatok, illetve a tünetek közül a fáradékonyság, valamint társbetegségként a depresszió jelenlététől is függ. Nagyon fontos a depresszió felismerése, illetve a kezelése, mert ezzel a jobb életminőség irányába lehet elmozdulni. Az is kiderült a felmérésekből, hogy az orvosok, illetve a betegek más tüneteket tarthatnak fontosnak, aggasztónak. Az orvos-beteg találkozó és konzultáció előtt lehetőség van a lelkiállapot felmérésére önkitöltős kérdőívekkel, melyek a depresszióra, az életminőségre, illetve a fáradékonyságra vonatkoznak. Ezzel a betegek is jobban fel tudják mérni, hogy milyen tünetekre, illetve panaszokra szeretnének kitérni a konzultáció során.
A gyógyszeres terápiák és a rendszeres kontrollvizsgálatok mellett fontos az is, hogy az SM betegek megfelelő életmódot alakítsanak ki. A rendszeres mozgás segítheti az egyensúly, a mozgáskoordináció, valamint az izomtónus javulását és a depressziót is mérsékelheti.
“Valószínűleg könnyebb tudni és együtt élni ezzel a betegséggel, mint nem tudni róla és szenvedni tőle. Fontos dolog, amit mindig is próbáltam lelkileg megélni, hogy én nem vagyok beteg. Soha nem úgy beszélek magamról, mint aki beteg, mert az nem jó állapot, amikor az ember betegnek érzi magát. Bízom az orvosokban, bízom a kezelőorvosomban” – zárta Anikó a beszélgetést.
Anikó története arra emlékeztet minket, hogy az élet változékonysága ellenére mindig megtalálhatjuk benne a szépséget, hogy újraértékeljük és átformáljuk az életünket. Az SM betegség nem szabhat határt az életminőségünknek, és az ő példája azt mutatja, hogy az elfogadás és a pozitív hozzáállás milyen fontos szerepet játszik annak javításában. Az SM betegeknek és hozzátartozóiknak pedig érdemes figyelembe venniük, hogy a mentális egészség és a megfelelő életmód elősegíthetik a pozitív életminőség elérését, és segíthetik őket a mindennapok lehető legteljesebb megélésében.